Rozhovor s Ľubor Šátek – Vinárstvo Ľubor Šátek

Pán Šátek, o Vás je známe, že dorábate výborné červené vína, najmä Frankovku modrú a Skalický rubín. Zdedili ste to po rodičoch, máte to v génoch?
V podstate áno, zdedil som to po rodičoch. Už keď som bol malé dieťa, tak rodičia kúpili roľu a vínny sklep. Na roli vybudovali vinohrad a bol som do toho vinohradníctva zapájaný od malička. V pubertálnom veku ma to príliš nebavilo, ale časom som sa prepracoval k tomu, že dnes to je môj jednoznačne najväčší koníček.
Vieme o Vás, že ste získali viaceré ocenenia na vinárskych výstavách. Ktoré si najviac ceníte?
Najviac si cením ocenenie na šiestej celoslovenskej výstave s medzinárodnou účasťou, kde sme získali štyri ceny za Frankovku modrú – neskorý zber roku 2015. Získali sme víťaza odrody a tým pádom aj Cenu primátora. Potom sme získali víťaza odrody za Svätovavrinecké z roku 2017 a za Alibernet 2017 sme získali cenu za najlepšie červené víno zo Skalice. To bol taký podarený ročník.
Od mladosti ste sa venovali športu, hrali ste hokej a ešte do sezóny 2019/2020 ste trénovali deti. Ako ste to všetko stíhali popri zamestnaní vo vysokej policajnej funkcii a práci vo vinohrade?
V podstate som tomu venoval skoro všetok voľný čas. Chvalabohu mám manželku, ktorá ma v tom podporovala a nikdy mi nepovedala, prečo a načo tam idem do toho vinohradu. Sem-tam mi pomohli aj kamaráti, takže sa to dalo nejak stíhať.
Búdu máte v Propasťách, postavili ju ešte vaši rodičia. Určite zažila veľa veselých príbehov. Prezraďte nám niektorý z nich…
My sme dosť divoká rodina, ktorá má rada zábavu. Radi sa bavíme a chodí sem často kamarát Tibor Kutálek, ktorý nás v tom podporuje a pomáha nám. Takže takých zážitkov máme kopu, ale jeden, ktorý spomínal náš otec, by som vybral. Keď sme bol ešte deti a on so susedom pressovali červené víno, tak otec hovorí susedovi. „Mišo čuj, už sú všetky bečky plné a zostalo pol kýbľa vína, čo s tým spravíme, budeme to musieť vyliať, nie?“ a on odpovedal, nech mu to podá schmatol kýbeľ a celý ho vypil. To sú také veci čo zostanú v hlave.
Na Dni otvorených búd v máji 2022 ste okrem vína potešili návštevníkov aj hrou na heligónke. Čo pre vás znamená skalické červené v spojení so skalickými pesničkami?
Ja si myslím, že to sa jedno s druhým navzájom dopĺňa. Nie, že by jedno bez druhého nemohlo existovať, ale krásne sa to dopĺňa. To nám zanechali naši rodičia, ktorí veľmi radi a veľmi dobre spievali. Nevenovali sa síce žiadnym hudobným nástrojom, ale tá pesnička k tomu vínu jednoducho patrí.