Rozhovor s Peter Bránecký – Vinárstvo Peter Bránecký

Pán Bránecký, pochádzate zo skalickej rodiny, ktorá si už dlhé roky nesie v erbe vinohradníctvo a vinárstvo, úctu k tradíciám a ľudovým zvykom. Od detstva žijete v Bratislave, no Skalica sa stala vaším druhým domovom. V čom spočíva ono puto?
Prakticky v tej nástupnosti, že ja už som sem chodil pomáhať môjmu dedovi, keď sme ešte bývali v Bratislave. Po dedovej smrti sem otec tiež chodil. Následne nám komunisti vinohrad zobrali. S otcom sme vinohrad vysadili tuto dole. Nebolo toho veľa, len nejakých 700 koreňov. Niečo málo sa predalo, ale väčšina bola použitá na vlastnú spotrebu. Môj otec bol proti mechanizácií. Hovorievali sme mu nech nedáva peniaze vnukom, nech radšej kúpi poriadny rotavátor. Samozrejme odmietol a sám to celé motykou okopával. Ja som mal potom už zamestnanie, ktoré mi sem nedovoľovalo chodiť príliš často. Ale, keď už som prišiel, tak som dovliekol aj kamarátov a robili sme práce okolo vinohradu. Hlavne na tie oberačky sa tu schádza aj zo 30 ľudí. Rôzni kamaráti poprichádzajú a máme tu takú slávnosť. Každý príde nadšený aj z toho dôvodu, že sa pomaly celý rok nevidia a tu sa môžu všetci stretnúť. Keď otec zomrel, nemal som o vinohrad záujem. Len žena ma presviedčala nech si ho necháme. Na začiatku sme na vinohrade robili ešte aj so synom, kým býval v paneláku s prvou ženou. S ňou sa rozviedol, našiel si novú, ale príliš si týmto rozhodnutím nepomohol.
Búdu a vinohrad máte v Hliníkoch. Môžete, prosím, priblížiť ich históriu i súčasnosť? Po kom a ako ste ich zdedili?
Túto búdu postavil môj dedo v 44-tom. Otec tu toho za socializmu veľa vybudovať nedokázal. Ťažko pracoval, aby sme mali aspoň nejaké peniaze a búda zatiaľ chátrala. Ja som robote venoval takisto väčšinu môjho času a o vinohrad sa nemal kto starať. Následne, už so synom, sme vinohrad dosadili. Búdu sme nadstavili a urobili sme z toho niečo pekné.
Ako sa možno starať o vinicu a víno takpovediac na diaľku z Bratislavy? Nie je to náročné, tobôž keď sa v Skalici zúčastňujete prakticky na všetkých vinárskych akciách?
Je to náročné, ale našťastie mám takú prácu, pri ktorej si môžem aj odpočinúť. Teraz, ako penzista, už robím iba 20 hodín týždenne na 3 dni. Takže v práci môžem vypnúť a na vinohrade sa fyzicky vyblázniť.
Aj predtým ste mali prácu v Bratislave?
Áno, najprv som robil na Ministerstve vnútra, potom vo vojenskom súbore, s ktorým sme chodili na zájazdy a bol som prakticky neustále preč. A po prevrate som začal robiť v súkromných firmách, aj v Rakúsku aj Nemecku. Jedna spoločnosť skrachovala a odvtedy až do dnes robím v inej spoločnosti. Našťastie môžem na cesty do Skalice využívať aj služobné auto.
Čo by malo podľa vás mesto urobiť, aby sa nenarúšal vzácny kolorit skalických búd a vinohradov?
Ťažko povedať. Napríklad máme problémy s vodou. My, vinári, sme sa už aj poskladali na projekt a boli sme ochotní do toho vraziť vlastné financie. Mesto by malo mať záujem aby tu búdy fungovali. Ale bez vody budú fungovať veľmi ťažko. V máji tu bola vínna cesta, a o šiestej hodine voda v studni už žiaľ došla.